Gümüşhane Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Kadırga Yaylası ile ilgili paylaşımı tepkiye neden oldu

TRABZON’UN MAÇKA İLÇESİ BELEDİYE BAŞKANI KORAY KOÇHAN’IN GÜMÜŞHANE’NİN KÜRTÜN İLÇESİNE BAĞLI ÖZKÜRTÜN BELDESİ SINIRLARI İÇERİSİNDEKİ TARİHİ KADIRGA YAYLASIYLA İLGİLİ SOSYAL MEDYA HESAPLARINDAN “#KADIRGA TRABZON’UNDUR” YAZILI MESAJ YAZMASI İKİ ŞEHRİ BİRBİRİNE DÜŞÜRDÜ. BAŞKAN KOÇHAN, TEPKİLER ÜZERİNE TWİTTER PAYLAŞIMINI SİLERKEN FACEBOOK PAYLAŞIMINI SİLMEMESİ DİKKAT ÇEKTİ.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Kadırga Yaylası ile ilgili paylaşımı tepkiye neden oldu
226 views
21 Mayıs 2021 - 15:01
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Trabzon’un Maçka ilçesi Belediye Başkanı Koray Koçhan’ın Gümüşhane’nin Kürtün ilçesine bağlı Özkürtün Beldesi sınırları içerisindeki tarihi Kadırga Yaylasıyla ilgili sosyal medya hesaplarından “#kadırga Trabzon’undur” yazılı mesaj yazması iki şehri birbirine düşürdü. Başkan Koçhan, tepkiler üzerine twitter paylaşımını silerken, Facebook paylaşımını silmemesi dikkat çekti.

Sınırlarındaki 430 yaylasıyla Doğu Karadeniz Bölgesinde en fazlaya yaylaya sahip olan ve bu yaylalarda Gümüşhaneli, Trabzonlu ve Giresunlu vatandaşların kardeşlik hukuku içerisinde binlerce yıldır yaşadığı Gümüşhane’de Maçka Belediye Başkanının yaptığı paylaşımlar rahatsızlığa neden oldu.

Kentin her kesiminden Belediye Başkanları, vatandaşlar ve STK temsilcileri sosyal medya hesaplarından #KadırgaGümüşhanenindir etiketiyle yaylada bulunan üstü açık cami fotoğraflarını paylaşarak Başkan Koçhan’a tepki gösteren çok sayıda yorum yazdı.

“Başkan Koçhan’a sesleniyoruz; Oradan elini ayağını çeksin”

Belediye Başkanı Koçhan’a paylaşımlarının binlerce yıldır etle tırnak gibi yaşayan iki kenti birbirine düşürmek için yaptığı eleştirileriyle tepki gösterilirken, yaylanın mülki sınırlarının sahibi olan Kürtün ilçesine bağlı Özkürtün Beldesi Belediye Başkanı Yakup Turgut ise sınırların bir kez daha tescillendiğini belirterek “Başkan Koçhan’a sesleniyoruz: Oradan elini ayağını çeksin” dedi.

Dün İçişleri Bakanlığı Merkez Valileri ve diğer kurumlardan gelen heyetin Kadırga yaylasında incelemelerde bulunduğunu kaydeden Turgut, “MAKS (Mekansal Adres Kayıt Sistemi) çalışmaya başladığı zaman bizim bölgemizde çalışmaya başladı. Kadırga’daki bütün yapıların kapı numaralarını bize verdi. Daha sonra fark ettik ki bir kısmını sistemde Maçka’ya vermişler. Onlarla görüşüp dosya hazırlayarak Ankara’ya gittim. Kararnamenin sayısalı lazım dedikleri için heyetin geleceğini söylediler. İlçemizde başka bir sınır tespiti için bölgede bulunan Merkez Valileri Kadırga’ya gelerek inceleme yaptılar. O sırada Kürtün Kaymakamımız Mustafa Ayvat, Kürtün Belediye Başkanımız Enver Şen, Belediye Meclisi üyelerimiz, muhtarlarımızla birlikte bizde bölgede hazır bulunduk” dedi.

“Maçka Belediye Başkanı orada algı operasyonu yapıyor; Kadırga bizimdir”

Kadırga’nın Gümüşhane ve Doğu Karadeniz Bölgesinin en eski yaylalarından birisi olmasının yanında Trabzonlu ve Gümüşhaneli vatandaşların binlerce yıldır birlikte yaşadığı, yüzlerce yıldır düzenlenen yayla şenliklerinde aynı horonda bir araya geldikleri bir mekan olduğunu ifade eden Başkan Turgut, “Tespit sırasında gelen heyetteki teknik görevlilere ve Valilerimize eski kayıtları ve belgeleri verdik. Dün yapılan çalışma ile 1981 yılında Cumhurbaşkanlığı tarafından onaylanan kararname aynen sayısallaştırıldı. Maçka Belediye Başkanı orada algı operasyonu yapıyor, Kadırga bizimdir. Başkan beyin paylaşımlarını kaybetmişliğin üzüntüsüyle yaptığını düşünüyorum. 1981 öncesinde de Kadırga Süme’nin mahallesiydi, şimdi de Süme’nin. Başkan Koçhan’a sesleniyoruz: Oradan elini ayağını çeksin” diye konuştu.

Başkan Koçhan’ın dün 16 sıralarındaki paylaşımlarının altına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu da etiketleyerek yüzlerce yorum yazılmasının ardından bugün öğle saatlerinde bahse konu twiti sildiği, Facebook paylaşımını ise kaldırmadığı gözlendi.

Koçhan’ın sildiği twitter paylaşımında “#Kadırga Trabzon’undur” yazarken, Facebook paylaşımında “#Kadırga nın bir parçası Trabzon’undur. Kadırga şenliği hepimizindir…” yazması dikkat çekti.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.