Gümüşhane Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Doktorlardan vatandaşlara “Kullanmadığınız ilaçları atmayın doktorunuza götürün” çağrısı

GÜMÜŞHANE 6 NOLU AİLE SAĞLIĞI MERKEZİ HEKİMLERİNDEN AİLE HEKİMİ DR. OSMAN KAÇIRAN, EVLERDE KULLANILMAYAN İLAÇLARIN EKONOMİYE DÖNÜŞTÜRÜLMESİ İÇİN KENDİLERİNE GETİRİLMESİNİ İSTEDİ.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Doktorlardan vatandaşlara “Kullanmadığınız ilaçları atmayın doktorunuza götürün” çağrısı
229 views
16 Aralık 2020 - 16:40
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Gümüşhane 6 Nolu Aile Sağlığı Merkezi hekimlerinden Aile Hekimi Dr. Osman Kaçıran, evlerde kullanılmayan ilaçların yeniden ekonomiye kazandırılması için kendilerine getirilmesini istedi.

İlaç endüstrisinin pahalı bir sektör olduğunu ve birçok insanın evinde kullanmadığı ilaçların mutlaka bulunduğunu kaydeden Kaçıran, bu ilaçların Aile Hekimlerine teslim edilmesi halinde hem ekonomiye milyonlarca liralık katkı sağlanabileceğini hem de tarihi geçmiş ilaçların kullanımının oluşturacağı kötü durumların önüne geçmiş olunacağını söyledi.

Şuan birçok evde vatandaşların ne işe yaradığını bilmediği gereksiz bir sürü ilaç olduğunu belirten Kaçıran, “Onlar hangi ilacı nerede kullanacaklarını bilmedikleri için tarihleri zaman içerisinde geçiyor ve sarfiyat oluyor. Bunları vatandaşlarımız toplayıp aile hekimlerine ve aile sağlık merkezlerine getirirlerse diğer hastalarımıza yararlandırıyoruz. Zayi olmasından kurtarıyoruz” dedi.

Özellikle kronik hastalığı olanların ilaçları rapor aracılığıyla kutu kutu aldığını ve vefat durumunda bu ilaçların kullanılamaz hale geldiğini anlatan Kaçıran, “Kronik hastalığı olanlar vefat ettiğinde raporla ilaç aldıkları için evlerde kutularca ilaç kalıyor. O ilaçlar kronik hastalığı ilacı olduğu için çoğu insan kullanamıyor. Bunları bize getirdikleri zaman o hastalığı olan kişilere verebiliyoruz. Böylece hem kişilerin bütçesine hem de devletin ekonomisine katkı oluyor. Bunların birçoğu dışardan ithal ettiğimiz ilaçlar” diye konuştu.

Bu tür durumdaki ilaçları kullanmadan önce son kullanma tarihlerinin mutlaka kontrol edilmesi gerektiğinin altını çizen Kaçıran, “Evlerde kullanmayan ilaçlar zayi olmasın. Vatandaşlarımız evde de farkında olmadan son kullanma tarihi geçen ilaç kullanabilecekleri için bilmedikleri, kullanmadıkları ilaçları bizlere getirsinler. Biz son kullanma tarihlerine bakıp ihtiyacı olan hastalarımıza verebiliyoruz” şeklinde konuştu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.